“ودافون” و “نوکیا” اینترنت 4G را به ماه می‌برند !

05 Mar , 2018

اپراتور بزرگ انگلیسی وُدافون قصد دارد با همکاری نوکیا اقدام به توسعه شبکه LTE روی سطح ماه کند . ساکنان زمین می‌توانند به کمک این شبکه ، تصاویر زنده کره ماه را دریافت کنند .

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ ، پوشش شبکه سلولی در زمین به اندازه‌ای که باید باشد نیست، اما این مسئله موجب نمی‌شود تا شرکت مخابراتی "ودافون" (Vodafone) و نوکیا از راه‌اندازی اولین شبکه 4G در ماه دست بردارند.

این کار در نگاه اول ممکن است بی‌معنی به نظر برسد، اما یک هدف جدی در پشت آن است. این شبکه تبادل داده از ارتباط یک کاوشگر بدون سرنشین پشتیبانی می‌کند که برای پرتاب در سال 2019 آماده شده است.

شرکت فضایی جدید آلمانی موسوم به "PTScientists" سالهاست که در حال برنامه‌ریزی برای ماموریت در ماه است. این شرکت با شرکت "آئودی" همکاری می‌کند و مشغول تولید و راه‌اندازی دو کاوشگر  quattro , XPrize به ماه هستند که در سال 2019 هر دو کاوشگر، سطح ماه را بررسی می‌کنند و با دقت به سایت فرود آپولو 17 بازمی‌گردند .

در حال حاضر این شرکت با "ودافون" و "نوکیا" برای ایجاد یک شبکه ارتباطی 4G در کره ماه همکاری خود را آغاز کرده است تا ویدیوهایی با کیفیت بالا به زمین مخابره کند.

ایستگاه زمینی "ودافون" همانطور که کاوشگرها در حال جمع‌آوری تصاویر و ویدئو از مناظر مختلف ماه هستند، با آنها ارتباط برقرار خواهد کرد.

شبکه 4G از باند فرکانس 1800 مگاهرتز برای ارسال ویدئوی HD استفاده می‌کند که سپس به شرکت "PTS Scientists" در برلین متصل می‌شود.

"نوکیا" در حال ساخت ابزار فضایی شبکه است که وزن آن در کل کمتر از یک کیلوگرم خواهد بود.

شبکه 4G انرژی بیشتری نسبت به رادیو آنالوگ دارد و اجازه می‌دهد مقدار زیادی از داده‌ها بین کاوشگرها و ایستگاه زمینی انتقال یابد .

"مارکوس ولدون" از نوکیا گفت : ما بسیار خوشحالیم که "ودافون" ما را به عنوان شریک فناوری خود انتخاب کرده است. این ماموریت مهم، توسعه تکنولوژی‌های فضایی جدید برای شبکه‌های اطلاعاتی، پردازش و ذخیره‌سازی در آینده است و به پیشرفت زیرساخت ارتباطات مورد نیاز دانشگاهیان، صنایع و موسسات آموزشی در انجام تحقیقات قمری کمک خواهد کرد.

وی افزود : این کار به طور بالقوه پیامدهای فراوانی را برای بسیاری از ذی‌نفعان و بشریت به عنوان یک کل در بر دارد و ما امیدواریم که در ماه‌های آینده، قبل از راه‌اندازی در سال 2019 ، با "ودافون" و دیگر شرکا همکاری نزدیک‌تری داشته باشیم .

Device rotate - Datis Pars

Please rotate your device to have a better experience.