شرکت اپل، فروشگاه اپ خود را دوباره در ایران باز کرد

دو روز پیش، شرکت اپل، فروشگاه اپ خود را دوباره در ایران باز کرد. آیفون اپل همیشه دارای بازاری بزرگ در ایران بوده است. اما به‌خاطر رابطه پیچیده بین ایران و ایالات متحده، ایرانیان از ابتدا با بسیاری از مشکلات مقابله کرده‌اند.
05 Oct , 2016

دو روز پیش، شرکت اپل، فروشگاه اپ خود را دوباره در ایران باز کرد.  آیفون اپل همیشه دارای بازاری بزرگ در ایران بوده است. اما به‌خاطر رابطه پیچیده بین ایران و ایالات متحده، ایرانیان از ابتدا با بسیاری از مشکلات مقابله کرده‌اند.

آخرین باری که ما یک بیانیه رسمی از اپل در مورد کاربران ایرانی‌اش  دیدیم در سال 2013 بود. شرکت اپل اعلام کرد که برخی از محدودیت‌هایش را برای کاربران ایرانی بر خواهد داشت.

طولی نکشید که بعد از این تصمیم، شرکت اپل دسترسی کاربران ایرانی به فروشگاه اپ را ممنوع کرد. این بار، اپل هیچ بیانیه رسمی در مورد این تصمیمش ارائه نکرد. دو روز پیش اپل تصمیم گرفت که خدمات فروشگاه اپ خود را دوباره به کاربران ایرانی ارائه دهد. این تغییر استراتژی در حالی رخ داد که اپل هیچ گونه بیانیه رسمی در مورد این تصمیم تازه انتشار نکرده است.

قبل از اینکه شرکت اپل خدمات فروشگاه اپ را برای ایرانیان باز کند، هر کسی که در داخل کشور قصد استفاده از  فروشگاه اپ را داشت، با بسیاری از مسائل روبرو می‌شد. اولین و مهمترین مشکل “Error 1009” بود که به کاربران اجازه دانلود یا به روز رسانی برنامه هایشان را نمی‌داد. سؤال اینجاست که ۶ میلیون کاربر آیفون در ایران چگونه این محدودیت را دور می‌زدند؟ پاسخ آسان است، با استفاده از فیلتر شکن و جعل کردن IP های خود. این روشی است که بیشتر کاربران ایرانی با آن آشنایی دارند چرا که مجبورند سانسور ایران را پشت سر بگذارند تا بتوانند به شرکت‌های محدود شده مستقر در ایالات متحده دسترسی پیدا کنند.

آنچه در اینجا اتفاق می‌افتد این است که تنها کاربران در حال اذیت شدن هستند چرا که آنها فقط می خواهند از خدمات عادی و روزمره ‌ای که همه افراد در سراسر جهان به آنها دسترسی آسان دارند استفاده کنند. اما چرا شرکت اپل بخاطر این تصمیم در حال دست و پا زدن است؟ دو هفته پیش برآورد بازار آیفون در ایران که حدود یک میلیارد دلار بود را منتشر کردیم. در حال حاضر، هر ساله 2.1 میلیون گوشی‌ جدید آیفون به کشور قاچاق می‌شود. علاوه بر این، یک گمانه زنی وجود دارد که این عدد حتی بزرگتر است و نزدیک به ۲ میلیون آیفون در هر سال است.

به گفته کارشناسان این تعداد می تواند ارزش سهام اپل را تا یک درصد افزایش دهد. این تعداد چیزی نیست که شرکت اپل بتواند به راحتی از آن چشم پوشی کند. و واقعیت این است که نه تنها اپل، بلکه گوگل نیز در چند سال گذشته با بازار ایران مشکل داشته است. بسیاری از خدمات و محصولات گوگل نیز در ایران از طرف گوگل در چند سال گذشته محدود شده است. و آنها نیز داستانی مشابه به شرکت اپل را داشتند، دسترسی به  برخی از خدمات خود را باز کردند، و در طول زمان دوباره دسترسی آنها را برای ایرانیان بستند.

اما گوگل دسترسی به Google Play و به تازگی  Google Webmasters و Google Traffic  را باز کرده است. این نشان می‌دهد که شرکت‌های آمریکایی واقعا مشتاق به تعامل با بازار ایران هستند اما تحریم‌های ایالات متحده آنها را متوقف می‌کند. به غیر از این حقایق، این تحریم ها موثر نیست، چراکه ایرانی‌ها با استفاده از روش‌های خود در حال خرید و استفاده از این محصولات و خدمات آمریکایی هستند، خواه شرکت واسطه‌ای باشد که این محصولات را به ایران  قاچاق می‌کند یا استفاده ازفیلتر شکن، یا فن آوری های دیگر ایرانیان را قادر به استفاده از این محصولات و خدمات با IP جعلی می‌کند. نکته این است که شرکت‌های آمریکایی می‌خواهند از هر راهی به بازار ایران وارد شوند، تنها سؤالی که باقی می‌ماند زمان این رویداد است

Device rotate - Datis Pars

Please rotate your device to have a better experience.